Wake up kid…

Studying after a long gap.
So I am feeling sleepy every time I open a new page of the book. 😦

So, I got up and listened some songs in wild hope of getting refreshed for reading some more pages…

wake up kid

While listening the song….I replaced all sid’s with the word kid… 😀


Waqt hai kya tumako pata hai na
So gayi raat jaake din hai abb jaag utha
Aankhein masalata hai saara yeh sama
Aawaazein bhi leti hai angadaayiya
Wake up kid saare pal kahe,
Wake up kid chal kahin chale
Wake up kid sab dishaao se aa rahi hai sada
sun sako agar suno..


Wake up!

Yeh jo kahein woh jo kahein sun lo
Baat jo sahin dil ko lage chun lo
Karana hai kya tumhe yeh tum hi karo faisala
Yeh soch lo tumakao jaana hai kahaan
Tum hi musaafir tum hi toh ho kaarwaan


Wake up!

Aaj bhi dekho kal jaisa hi na ho
Aaj bhi yuun na tum sote hi raho
Itane kyun sust ho kuchh kaho kuchh suno,
kuchh na kuchh karo!
Ro padon ya hanso jindagi mein koyi na koyi toh rang bharo..


Wake up kid saare pal kahe, wake up sid chal kahin chale
Wake up sid sab dishaao se aa rahi hai sada sun sako agar suno


Wake up!

Advertisements

Do take a moment to comment.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s